در محتوای سایت جستجو کنید
و مطالب مورد نظر خود را بیابید!

In the name of Allah, The Most Compassionate, The Most Merciful!   “Author’s Dissertation” Graduate studies thesisDissertation Information Ferdowsi University of Mashhad Faculty: Faculty of Letters and Humanities Department: Linguistics   -  M.A. √ Approval date: 1387 (2008) - Defense date: 18 – ۱۲ ۱۳۸۸ (۲۰۰۹) Number of pages: 350 - Title of thesis dissertation: “A Survey on The Islamic […]

ازدواج عاقلانه، زندگی عاشقانه! هر یک از غرایض انسانی به جای خود و به اندازه متعادل خود نیکوست! احساسات یکی از نعمت های بی بدیل الهی بوده است. احساسات گرچه در جای خود بسیار نیکو و پسندیده است، ولی در زمان های خیلی حساس شایسته تر همان بوده است که کاملاً تحت کنترل بوده و […]

ما از خطه ی خورشید، خورشید زاده ایم! ما ساکنان قدیم سحرگاهانیم، تاریکی را همزاد خود ندانسته ایم! ما از نیمه شب عبور کرده و منتظر طلوع بارانیم! روزی ز عرش اعلی، خورشید را باران خواهیم شد! چونکه ما خورشید باران از ازل رقم خورده ایم! ما تمامی طلوعیم، غروب در اندیشه ی ما بی […]

چاپ کتاب هایتان را به انتشارات نخعی (عان) بسپارید تا در کمترین زمان ممکن و با قیمتی باور نکردنی به زیور چاپ آراسته گردد! انتشارات نخعی (عان) در خدمت تمامی نویسندگان سراسر گیتی است. انتشارات نخعی (عان) ناشر بین المللی آثار بدیع در جهان اسلام تلفن های تماس با مدیر مسئول انتشارات نخعی (عان): ۰۹۱۵۴۱۵۶۴۱۱ […]

برخی مشاهیر جهان

مخاطبان گرامی! این تارنما تازه تاسیس می باشد! مطالب بیشتر بزودی انشاء الله تعالی

***** “نشر نخعی” (عان) خدمتگزار نسل نواندیش *****

www.NakhaeiPress.com / nakhaeipress@yahoo.com

09153156411 – ۰۹۳۹۴۳۰۶۴۱۱

۸۶۵۳۲۶۱ (۰۵۱۱) مشهد الرّضا (ع)

 

برخی مشاهیر جهان

 

“نشر نخعی” (عان) بر این باور است که تاریخ “عبرت آموز” است. هر شخصی که از “عبرت های تاریخ” و “تجربیات کهن سالان” بهره برد، طول عمر خود را از اشتباهات زیادی خواهد رهانید و سودهای باارزشی را کسب خواهد نمود. زیرا که “گذشته” “ره آوردی” است برای “بهینه سازی” و “گذران زمان حال” به بهترین شیوه ی ممکن. از این رو، “نشر نخعی” (عان) بر آن است تا شما عزیزان را با برخی از “عبرت های تاریخ جهان” بیشتر آشنا سازد. به این منظور، دست دوستان، همکاران، اهل قلم و اندیشه، همکلاسی ها و غیره را برای ارسال مطالب به گرمی می فشارد و “نشر نخعی” (عان) ضمن تشکر و قدر دانی از آنان، مطلب یا مطالب ارسالی را با نام “فرستنده” در سایت درج خواهد نمود. بدیهی است که در گنجانیدن “منبع” دقت لازم را داشته باشند، مگر اینکه مطلب تولید یا برداشت خودشان باشد. برای این منظور می توان به چند شیوه اقدام کرد: الف- از صفحه اصلی سایت “نشر نخعی” (عان) می توان منوی “ارتباط با من” یا منوی “پذیرش مقاله” و یا “پست الکترونیکی” (e-mail) را انتخاب نمود و از آن طریق مطالب خود را برای این سایت فرستاد!

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

لطفاً محبت فرمایید در قسمت “ارتباط با من” در صفحه ی اصلی پیام تان را در مورد مطلب بالا یا هر مطلبی در این سایت ثبت نمائید! قبلاً از اظهار نظر سازنده تان بسیار سپاسگزارم! “نشر نخعی” (عان) “خدمتگزار نسل نو

 

استالین” (۱۸۵۳-۱۸۷۹میلادی)

√”استالین“: نام اصلی “استالین” “ژوکاشولی” بود. او پیش از آنکه به سمت دبیر کلی حزب بلشویک روسیه برسد، در جنگ های بسیاری علیه حکومت تزاری شرکت نمود و با “لنین” همکاری نزدیک داشت. او مدتی دبیر کلی بلشویک های گرجستان را نیز به عهده داشت تا اینکه بعد از “لنین” قدرت را به دست گرفت و مدت زیادی بر کشور پهناور “روسیه” حکومت نمود. او در سال ۱۹۲۳ نام کشور “روسیه” را به “اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی” تغییر داد. “استالین” در شکست آلمان در جنگ جهانی دوم نقش موثری ایفا کرد. “استالین” و “لنین” باور داشتند که با برپایی حکومت “سویالیستی” تمامی مشکلات مردم حل خواهد شد. زیرا همه چیز به “طور مشترک” خواهد بود.

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

مصطفی کمال پاشا” معروف به “آتاتورک” (۱۸۸۰-۱۹۳۸میلادی)

√”مصطفی کمال پاشا” (آتاتورک) در شهر سالونیک یونان به دنیا آمد. ابتدا وارد ارتش شد و در طرابلس با ایتالیائی ها جنگید. در جنگ های بالکان به سمت فرماندهی رسید و در جبهه روس به نبرد پرداخت. پس از جنگ اول که دولت عثمانی در آن شکست خورد، از این وضعیت استفاده نمود و مردم را به قیام علیه دولت وقت وا داشت تا اینکه خلافت و امپراطوری عثمانی را در سال ۱۹۲۲ در ترکیه از میان برد. از آن تاریخ تا سال ۱۹۳۵ رئیس جمهور ترکیه بود. از اقدامات او “جدا کردن دین از سیاست” بود که منجر به “مخالفت شدید با حجاب” و “تغییر خط ترکی به لاتین” را می توان نام برد. (اطلاعات عمومی پیام، اختریان،۱۳۸۱،: ۲۸۳)

آیا به مصیبت های وارد شده در اثر “تغییر خط” “زبان ترکی” به “لاتین” اندیشیده ایم؟ از بزرگترین دشواری های این “تغییر خط” این بوده است که “پیشینه ی زبان ترکی” و “ادبیات زبان ترکی” به تمامی از بین رفت و دیگر مردم و فرهیختگان این کشور همسایه نمی توانند به گذشته ی غنی زبان و ادبیات خود دسترسی داشته باشند. زیرا “تغییر خط” باعث “گسستگی تاریخی و ادبی” به شمار می رود و این اتفاق ناخوشایندی است که متاسفانه در “ترکیه” بر اثر تصمیم “آتاتورک” روی داده است. نام اصلی وی همان “مصطفی کمال پاشا” می باشد و لقب “آتاتورک” به معنی “پدر ترک ها” بوده است. در زبان ترکی “آتا” به معنی “پدر” می باشد.

از اقدامات دیگر “آتاتورک” این بود که کشور مسلمان “ترکیه” را “لائیک” یعنی “بی دین” اعلام نمود و در قانون اساسی نیز آن را گنجانید!

“محمد رضا پهلوی” “شاه ایران” در دوران پادشاهی خود و در سفری به اروپا که مقارن با سفر “مصطفی کمال پاشا” شده بود، همدیگر را اروپا دیدند و یکی از “بی حجابی” زنان اروپا و دیگر از تکنولوژی آنجا شگفت زده شده و هر دو نفر بر این گمان بودند که سبب پیشرفت اروپا همین “بی حجابی” و “لائیک” بودن است. بنابر این، تصمیم گرفتند به محض ورود به کشورشان این دو امر را اجرایی نمایند. “آتاتورک” تا میزانی موفق شد، اما شاه ایران کاملاً ناموفق گردید. زیرا مردم ایران به هیچ عنوان از دین مقدس خود یعنی “شیعه اثنی عشری” دست نکشیدند و تاوان سخت آن را نیز پرداختند که در این ره آورد “مراجع” بزرگوار جلودار خط مقدم مبارزات بودندوردآورد و بویژه “بانوان ایرانی” نیز “کشف حجاب” را بر نتابیدند.

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

اسکندر مقدونی” (۳۲۶-۳۵۶ق.م)

√”اسکندر مقدونی“: پدرش به نام “فیلیپ مقدونی” پادشاه مقتدر یونان بود. اسکندر در ۱۶ سالگی به ولیعهدی رسید. پدرش بزرگترین فیلسوف زمانه یعنی “ارسطو” را به تعلیم و تربیت او گماشت. او تعالیم ارسطو را یاد گرفت، اما در مورد آزادی خواهی با استاد خود مخالف بود. اسکندر مقدونی بهترین نوع حکومت را “استبدادی” می دانست. اولین جنگ او با حکومت قدرتمند آن زمان یعنی حکومت “هخامنشیان” در “ایران” بود که به نبرد “کرانیکوس” شهرت یافت و باعث شکست “داریوش سوم”، شاه وقت “ایران” گردید. او پس از سه جنگ پی در پی توانست نیروهای ایرانی را شکست داده و “تخت جمشید” را به آتش بکشد. او همواره به کشورگشائی خود ادامه می داد تا اینکه توانست از ترکمنستان تا آسیای ضغیر و شمال آفریقا را به تصرف خود در آورد و به دستور او شهرها خراب و یا شهرهایی از نو ساخته می شد، به طور نمونه، شهر “اسکندریه” ی مصر در ساحل دریای مدیترانه به فرمان “اسکندر مقدونی” ساخته شد. “اسکندر مقدونی” در سن سی سالگی درگذشت. (اطلاعات عمومی پیام، اختریان،۱۳۸۱،: ۲۸۶)

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

سیمون بولیوار” (۱۷۸۵- ۱۸۳۰م)

√”سیمون بولیوار“: که لقب “نجات بخش آمریکای لاتین” را به خود اختصاص داده است، مدت ها با سپاهیان اسپانیا در این منطقه جنگید. او طی دو جنگ ۱۸۱۳ و ۱۸۲۱ “ونزوئلا” را از چنگال استعمار اسپانیا رهانیده است. “بولیوار” در سال ۱۸۲۵ کشور “پرو” را نیز از تصرف اسپانیائی ها خارج ساخت. او مدتی در “پرو” حکومت نمود. افزون بر این ها، نام کشور “بولیوی” از نام این مبارز بزرگ گرفته شده است. پس از برچیده شدن سلطه و استعمار اسپانیا از آمریکای لاتین گوشه نشینی اختیار کرد و عاقبت عازم “جامائیکا” شد، در حالی که پول کرایه ی کشتی را نداشت. این قهرمان آزادی در سال ۱۸۳۰ میلادی به مرض سل در گذشت. (اطلاعات عمومی پیام، اختریان،۱۳۸۱،: ۲۸۷)

واژه ی “استعمار” کلمه ای عربی است از باب “استفعال” به معنی “طلب آبادانی کردن” است که با واژه ی “عمارت” از یک ریشه می باشند. نکته ی ظریف و سیاسی کلمه ی “استعمار” این است که قدرت های چپاول گر با ادعای “آبادانی” و “آباد نمودن” به کشورهای هدف وارد می شدند و حاکمان و مردم را با این نام گول زده و به جای “آباد کردن” به دزدی و غارت می پرداختند. اینجا بود که این واژه معنی و مفهوم واژگانی خود را از دست داده و در حقیقت به ضد خود تبدیل گشته است. آیا کار “سیمون بولیوار”ها ستودنی نبوده است؟ قضاوت با وجدان های بیدار! “استعمار” از هر نوعش که باشد، تفاوتی ندارد. (علی اکبر نخعی) (عان)

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

تیمور لنگ” (۷۲۶-۷۹۷ه.ق)

√”تیمور لنگ“: نام اصلی او “دمور” (در ترکی به معنای “آهن”) بوده است و به نام “تیمور لنگ” و “تیمور گورکان” (در زبان ترکی به معنی “داماد”) نیز معروف شده بود. “تیمور” در ترکستان متولد گردید و پس از فتوحات زیاد در ترکستان شرقی و خوارزم و تسخیر آن نواحی، قصد به تصرف در آوردن “ایران” را نیز در سر می پروراند. خراسان، ری، سلطانیه، تبریز، گرجستان و شیروان را تسخیر نمود. سپس در سال ۷۸۸ هجری قمری با کشتار عجیب و فجیعی توانست “اصفهان” را نیز متصرف شود و با تسخیر “شیراز” توانست به سلطنت امرای “آل مظفر” در “ایران” خاتمه بخشد.

“تیمور لنگ” با تصرف “بغداد” توانست “سلطان احمد جلایر” را به کلی قلع و قمع نماید. او توانست نواحی جنوبی روسیه، مسکو، نواحی شامات (حلب ودمشق کنونی) و آسیای صغیر (اطراف آنکارای کنونی ترکیه) به تصرف خود در آورد و سرانجام به قصد تسخیر چین و ختن از سمرقند عازم این مناطق گردید، ولی به سبب بیماری در نزدیکی شهر “اترار” درگذشت. (اطلاعات عمومی پیام، اختریان،۱۳۸۱،: ۲۹۰)

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

محمد علی جناح” (۱۸۷۶- ۱۹۴۹م)

√”محمد علی جناح“: در پاکستان فعلی به دنیا آمد و پس از تحصیلات ابتدائی به انگلستان رفت و به تحصیل در رشته ی حقوق پرداخت. پس از پایان تحصیل به کشورش برگشت و وکیل دادگستری گردید. او در راه مبارزه با انگلستان کوشش های بسیاری نمود و مدتی نیز در این راه با “گاندی” همکاری کرد و در زمان “نهرو” با تلاش فراوان توانست پاکستان را از “هندوستان” جدا و دولتی اسلامی و مستقل بوجود آورد. “محمد علی جناح” رهبر پاکستان استقلال یافته به شمار می رود و خدمات شایان توجهی برای “وحدت مسلمانان” در شبه قاره ی هند انجام داده است. (اطلاعات عمومی پیام، اختریان،۱۳۸۱،: ۲۹۱)

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

ژاندارک” (۱۴۱۲- ۱۴۳۱م)

√”ژاندارک“: دختری متدین از ساکنان فرانسه بود که برای نجات کشورش از تسلط انگلیسی ها (؟؟؟!!!) تلاش های زیادی نمود و حتی با جنگ کردن توانست “اورلئان” را از محاصره ی انگلیسی ها (؟؟؟!!!) برهاند. سرانجام بانو “ژاندارک” بر اثر خیانت اطافیان خود دستگیر و به انگلیسی ها (؟؟؟!!!) فروخته شد که در دادگاه محکوم و در سن ۱۹ سالگی “زنده زنده” در آتش سوزانده شد. (اطلاعات عمومی پیام، اختریان،۱۳۸۱،: ۲۹۵)

“نشر نخعی” (عان) خواندن کتاب داستان “ژاندارک” را به تمامی آزاد اندیشان گیتی، بانوان هموطن در ایران عزیز و سراسر جهان با تاکید توصیه می نماید!

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

محمد فاتح” (۱۴۳۲- ۱۴۸۱م)

√”محمد فاتح“: “سلطان محمد دوم” ملقب به “فاتح” پادشاه عثمانی در سال ۱۴۵۱ جانشین پدرش “سلطان مراد” دوم گردید و در سال ۱۴۵۳ توانست “قسطنطنیه” را فتح و به این ترتیب به “امپراطوری بزرگ بیزانس” یا “روم شرقی” در این ناحیه پایان دهد و حکومت قدرتمند عثمانی را تشکیل دهدو او علاقه ی زیادی به توسعه ی دین مبین اسلام داشت که به طوری به دستور او مساجد زیادی در “قسطنطنیه (که بعدها به نام “استانبول” تغییر نام پیدا کرد) ساخته شده است. “کلیسای ایاصوفیه” را به “مسجد ایاصوفیه” تغییر نام داد و با قدرت تمام راه بازرگانی بین آسیا و اروپا را بست و در تجارت اروپائیان با شرق موانع سختی ایجاد نمود. “محمد فاتح” پس از تسخیر آسیای صغیر توانست صربستان، بالکان، یونان، کریمه و آلبانی را در تصرف خود قرار دهد و فرمانروای خویش سازد. او جنگ های زیادی با ایتالیا نمود و جزیره رودرس را محاصره کرد، اما موفق به شکست رومی ها نگردید. “سلطان محمد فاتح” در سال ۱۴۸۱ درگذشت، ولی اعقاب او قرن ها در این مناطق حکومت کرده و کشورهای زیادی را در آسیا و آفریقا و جزیرة العرب به تصرف خود در آوردند. (اطلاعات عمومی پیام، اختریان،۱۳۸۱،: ۲۹۶)

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

موهندوس کرم چند (مهاتما) گاندی” (۱۱۸۶۹- ۱۹۴۸م)

√”موهندوس کرم چند (مهاتما) گاندی“: در شهر “پوربلدر” در غرب هندوستان متولد شد و برای کسب دانش راهی انگلستان گردید.  او پس از پایان تحصیلات به وطنش بازگشت. نخست در “بمبئی” و بعد در آفریقای جنوبی به کار سیاست پرداخت. بر اثر مبارزه او برای دفاع از هندیان مقیم آنجا در سال ۱۹۲۱ که یک هیأت انگلیسی (؟؟؟!!!) به آنجا رفته بود، توانست قسمتی از مقررات ظالمانه را لغو نماید. او پس از این پیروزی به هندوستان برگشت و مبارزات سخت تری را آغاز نمود و در نتیجه روز به روز به پیروان او افزوده شد. قدرت “مهاتما گاندی” چنان شد که در سال ۱۹۲۱ “کنگره ی ملی” همه ی اختیاراتش را به او واگذار نمود. او با شیوه ی خاصی که در مبارزه داشت یعنی “مقاومت منفی” چالش هائی را بوجود آورد و در سال ۱۹۲۲ زندانی گشت، ولی مدت زمان بازداشتش بیش از دو سال به طول نیانجامید و پس از آزادی به ریاست “کنگره ملی” هندوستان برگزیده شد و با عزمی راسخ تر به مبارزه خود ادامه داد. دو مرتبه انگلیسی ها (؟؟؟!!!) او را روانه ی زندان نمودند، اما هر مرتبه به علت محبوبیت جهانی و استفاده از اعتصاب غذا از زندان رهائی یافت تا اینکه در سال ۱۹۴۶ انگلستان طرحی را برای استقلال و آزادی هند پیشنهاد کرد. در نتیجه، در سال ۱۹۴۷ توانست آزادی هند را اعلام نمود، ولی در سال بعد تروریستی (؟؟؟!!!) به نام “رامینات” با گلوله ای به زندگی او خاتمه داد و نگذاشت نتیجه ی مبارذزات طولانی خود رابه چشم خود نظاره گر باشد. (اطلاعات عمومی پیام، اختریان،۱۳۸۱،: ۲۹۹)

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

لنین” (۱۱۸۶۹- ۱۹۴۸م)

√”لنین“: پسر آموزگار گمنامی بود که در روسیه به دنیا آمد و در جوانی هنگامی که سرگرم تحصیل بود، او را به سیبری تبعید کردند و پس از بازگشت از سیبری، آثار “کارل مارکس” را خواند. پس از ان به تبلیغ مرام و مسلک “کمونیستی” پرداخت و همین امر باعث شد که او را به زندان بیافکنند و در همین آغاز سرمایه داری در روسیه را نوشت و پس از فعالیت زیادی که از خود بروز داد، “انقلاب اکتبر روسیه” را در سال ۱۹۱۷ برپا و “حکومت تزاری” را سرنگون ساخت. او سپس به ریاست دولت روسیه دست یافت و تا آخر عمر در این سمت باقی ماند. (اطلاعات عمومی پیام، اختریان،۱۳۸۱،: ۳۰۰)

“نشر نخعی” (عان) خواندن کتاب “Animal Farms” اثر “George Orwell” که در زبان فارسی به دو نام “قلعه ی حیوانات” و “مزرعه ی حیوانات” ترجمه شده است را به تمامی مخاطبان خود در سراسر جهان با تاکید فراوان توصیه می نماید! این اثر “انقلاب اکتبر روسیه” را به زیبایی هرچه تمام تر به تصویر کشیده است که “لنین” و “استالین” در آن نقش رهبری را ایفا می نمایند. در واقع، این کتاب آینه ای است تمام نما که “ارکان هر انقلابی” و چگونگی انحراف تدریجی و زوال آن را به تصویر می کشد. نگارنده چندین بار انگلیسی آن را به دقت خوانده است! {علی اکبر نخعی (عان)}

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

موسولینی” (۱۸۸۳- ۱۹۴۵م)

√”موسولینی“: در جنگ جهانی اول به جنگ پرداخت و سپس معروف گشت و مکتب سیاسی جدیدی به نام “فاشیسم” به وجود آورد. او روش دیکتاتوری پیش گرفت و مدتها به عنوان “دوچه” (رهبر) ایتالیا شناخته می شد. در جنگ جهانی دوم با “هیتلر” پیمان دوستی بست، ولی از متفقین شکست خورد و پس از محاکمه اعدام گردید. جسد او را به شهر میلان در ایتالیا بردند. (اطلاعات عمومی پیام، اختریان،۱۳۸۱،: ۳۰۲)

واژه ی “دیکتاتور” از کلمه ی انگلیسی “dictator” گرفته شده است. مصدر “to dictate” به معنی “دیکته کردن” می باشد که واژه ی “دیکتاتور” از آن مشتق گشته است. در عرف سیاسی به حاکمی گفته می شود که هر چه بگوید، باید بی کم و کاست و بی چون چرا انجام پذیرد. در چنین حکومتی صحبتی از انواع آزادی، مجلس، انتخابات و غیره نمی شود. زیرا “دیکتاتور” حاکم مطلق است و تنها گفته ی او ملاک عمل افراد در هر رتبه ای می باشد. (علی اکبر نخعی)

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

ناپلئون بناپارت” (۱۷۶۹- ۱۸۲۱م)

√”ناپلئون بناپارت“: در دهکده ای به نام “اَژاکسیو” واقع در جزیره “کرس” به دنیا آمد. در سال ۱۷۷۹ وارد مدرسه نظامی شد و در سال ۱۷۸۵ به مقام ستوان دومی توپخانه در پاریس دست یافت. در سال ۱۷۹۶ به درجه ژنرالی نائل آمد و به ریاست قشون ایتالیا منصوب گشت. او در همان سال قوای اتریش را در خاک ایتالیا به سختی شکست داد و پس از آن در مصر با نیروهای عثمانی و سپس انگلیسی (؟؟؟!!!) جنگید و آنجا را نیز به تصرف خود در آورد. او با زور و قدرت در سال ۱۸۰۲ خود را امپراطور فرانسه خواند و به حکومت رسید. از شکست های مهم ناپلئون شکست در روسیه است که با از دست دادن نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر از سپاهیان خود عقب نشینی کرد. در جنگ “واترلو” نیز از نیروهای مشترک انگلیس، هلند و آلمان شکست خورد و به جزیره “سنت هلن” (واقع در اقیانوس اطلس) تبعید و در همانجا در گذشت. قبر او در پاریس و در محلی به نام “انوالید” واقع است. (اطلاعات عمومی پیام، اختریان،۱۳۸۱،: ۳۰۳)

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

جواهر لعل نهرو” (۱۸۸۹- ۱۹۶۴م)

√”جواهر لعل نهرو“: در هندوستان متولد شد و تحصیلات خود را در دانشگاه کمریج انگلستان به پایان رسانید. در سال ۱۹۱۲ به وکالت رسید و در سال ۱۹۱۸ به عضویت پارلمان هند در آمد. سال بعد به دبیر کلی رسید. در مقومت های مردم هندوستان بر علیه استعمار انگلیس (؟؟؟!!!) دوش به دوش “گاندی” به مبارزه پرداخت. او مدت ها به جرم فعالیت های سیاسی دستگیر و زندانی گردید. او مسولیت های مهمی از جمله وزیر دفاع هند، وزارت اقتصاد، انرژی اتمی و امور خارجه را عهده دار بود. (اطلاعات عمومی پیام، اختریان،۱۳۸۱،: ۳۰۴)

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

جورج واشنگتن” (۱۷۳۲- ۱۷۹۹م)

√”جورج واشنگتن“: اولین رئیس جمهور آمریکا بود که لقب “پدر ایالات متحده” را به خود اخصاص داد. او پس از شرکت در جنگ های استقلال بر علیه استعمار انگلستان (؟؟؟!!!) که فرماندهی سپاه مستعمره نشینان را به عهده داشت، موفق گردید با حمایت فرانسه تا ایالات متحده آمریکا را به استقلال برساند. او بلافاصله به ریاست جمهوری انتخاب و دو دوره در این مقام باقی ماند. (اطلاعات عمومی پیام، اختریان،۱۳۸۱،: ۳۰۵)

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

آدولف هیتلر” (۱۸۸۹- ۱۹۴۵م)

√”آدولف هیتلر“: در اتریش به دنیا آمد. او فرزند کارمند اداره ی گمرک بود و کودکی را با فقر و تنگدستی گذراند. در سال ۱۹۱۲، پس از پایان تحصیلات ابتدائی به “مونیخ” آلمان آمد و وارد ارتش گردید. بعد از جنگ جهانی اول ترفیع درجه یافت. او حزبی سیاسی به نام “نازی” را تقویت و به ریاست آن منصوب شد. هیتلر رفتار خود را بر پایه ی عقاید ضد مارکسیستی و حمایت از ناسیونالیسم آلمان قرار داد و در سال ۱۹۳۴ حاکم مطلق آلمان گردید. او در اندیشه ی توسعه ی قدرت خود بود و آرزوی آلمان بزرگ را در سر می پروراند. سرانجام در سال ۱۹۳۹ آتش جنگ جهانی دوم را با حمله به لهستان شعله ور ساخت و باعث قتل و کشتار بی رحمانه میلیون ها انسان گردید. هیتلر با اتحاد با دولت های ایتالیا و اتریش جبهه ی متحدین را به وجود آورد و در نهایت در این جنگ خانمانسوز شکست خورد و در سال ۱۹۴۵ به زندگی خود از طریق خودکشی پایان داد. (اطلاعات عمومی پیام، اختریان،۱۳۸۱،: ۳۰۳ با تلخیص و اضافات)

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

لطفاً محبت فرمایید در قسمت “ارتباط با من” در صفحه ی اصلی پیام تان را در مورد مطالب بالا یا هر مطلبی در این سایت ثبت نمائید! قبلاً از اظهار نظر سازنده تان بسیار سپاسگزارم! “نشر نخعی” (عان) “خدمتگزار نسل نو”

دیدگاه خود را به ما بگویید.