در محتوای سایت جستجو کنید
و مطالب مورد نظر خود را بیابید!

In the name of Allah, The Most Compassionate, The Most Merciful!   “Author’s Dissertation” Graduate studies thesisDissertation Information Ferdowsi University of Mashhad Faculty: Faculty of Letters and Humanities Department: Linguistics   -  M.A. √ Approval date: 1387 (2008) - Defense date: 18 – ۱۲ ۱۳۸۸ (۲۰۰۹) Number of pages: 350 - Title of thesis dissertation: “A Survey on The Islamic […]

ازدواج عاقلانه، زندگی عاشقانه! هر یک از غرایض انسانی به جای خود و به اندازه متعادل خود نیکوست! احساسات یکی از نعمت های بی بدیل الهی بوده است. احساسات گرچه در جای خود بسیار نیکو و پسندیده است، ولی در زمان های خیلی حساس شایسته تر همان بوده است که کاملاً تحت کنترل بوده و […]

ما از خطه ی خورشید، خورشید زاده ایم! ما ساکنان قدیم سحرگاهانیم، تاریکی را همزاد خود ندانسته ایم! ما از نیمه شب عبور کرده و منتظر طلوع بارانیم! روزی ز عرش اعلی، خورشید را باران خواهیم شد! چونکه ما خورشید باران از ازل رقم خورده ایم! ما تمامی طلوعیم، غروب در اندیشه ی ما بی […]

چاپ کتاب هایتان را به انتشارات نخعی (عان) بسپارید تا در کمترین زمان ممکن و با قیمتی باور نکردنی به زیور چاپ آراسته گردد! انتشارات نخعی (عان) در خدمت تمامی نویسندگان سراسر گیتی است. انتشارات نخعی (عان) ناشر بین المللی آثار بدیع در جهان اسلام تلفن های تماس با مدیر مسئول انتشارات نخعی (عان): ۰۹۱۵۴۱۵۶۴۱۱ […]

مکتب های سیاسی

مخاطبان گرامی! این تارنما تازه تاسیس می باشد! مطالب بیشتر بزودی انشاء الله تعالی

***** “نشر نخعی” (عان) خدمتگزار نسل نواندیش *****

www.NakhaeiPress.com / nakhaeipress@yahoo.com

09153156411 – ۰۹۳۹۴۳۰۶۴۱۱

۸۶۵۳۲۶۱ (۰۵۱۱) مشهد الرّضا (ع)

 

مکتب های سیاسی

شناخت برخی مکتب های سیاسی جهان برای زندگی انسان های حتی غیر سیاسی ضروری می باشد. “نشر نخعی” (عان) بر آن است تا برای مخاطبان خود این بستر را فراهم نماید. در زیر تنها با تعدادی از مکتب های سیاسی آن هم به طور خیلی خلاصه و فشرده آشنا می شوید که کم و بیش هنوز در گستره ی جهانی رواج دارند، یا از آرمان های بشری بوده و یا به زباله دان تاریخ سپرده شده اند:

امپریالیسم

“امپریالیسم” به حکومتی می گویند که قدرت و وسعت فراوانی داشته باشد و ملت های گوناگون را زیر نفوذ و سلطه ی خویش قرار داده باشد. امپراطورهای بزرگ و استعمارگران تاریخ از آن جمله اند. امپریالسم جهانی به هر شیوه ی غیر اخلاقی دست می یازد تا همچنان قدرت جهانی خود را حفظ نموده و از رشد علمی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مردم دنیا جلوگیری نماید تا بتواند یگانگی قدرت خود را صیانت نماید، اما دیگر هنگامه ی شکوفایی بیداری جهانی مردم فرا رسیده و دیر یا زود این سلطه نیز به ورق های پاره تاریخ خواهد پیوست.

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

 

سوسیالیسم

در دنیای سیاست به تفکر “تعدیل ثروت” و “جلوگیری از تمرکز سرمایه در دست عده ای معدود و سهیم ساختن مردم در منافع، مواهب اجتماعی و طبیعی و نیز کنترل نمودن تمام شرکت ها و موسسات اقتصادی توسط حکومت و دولت به شیوه ای که به نفع اکثریت بوده باشد” از معتقدات این مسلک سیاسی است. روشن است که شعارهای خوبی است، اما در عمل و اجرا به طور کامل کاری بسیار مشکل و به عبارتی غیر ممکن یا خیلی نادر می نماید.

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

 

دموکراسی

قاموس سیاست به “حکومت مردم بر مردم” “دموکراسی” می گوید. این اندیشه از دیر زمان یعنی یونان باستان در چنته ی فکری بشری وجود داشته و یکی از آرمان های بشری بوده است. امروزه هم تعداد زیادی از کشورهای جهان شعار آن را به بوق و کرنا کشیده اند، اما در کشورهای مدعی هم در عمل کم رنگ و بی رنگ به ظهور رسیده است. تنها کشورهای اندکی توانسته اند به این آرمان بشری آن هم به طور نسبی دست یابند.

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

 

ناسیونالیسم

در مشرب های سیاسی “ناسیونالیسم” به مسلکی گفته می شود که در آن به “مردم اصالت” داده می شود. در واقع، “ملی گرائی” و “وطن پرستی” به نوعی “ناسینالیسم” گفته می شود. هرگاه این مکتب به افراط کشیده شود، زمامداران آن معتقد به “برتری ملت خود نسبت به سایر ملت ها” می شوند و طبیعی است که چنین تفکری خطرناک و پیامدهای ناگواری چون جنگ های خانمانسوز و بارهای مالی و اقتصادی بی شماری بر ملت خود و دیگر ملت ها تحمیل می نماید.

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

 

فاشیسم

یکی از خطرناک ترین مشرب های سیاسی است که در اندیشه ی آن “جنگ امری لازم، ضروری و غیر اجتناب” می باشد. مردم در این مکتب سیاسی باید همواره آماده ی نبرد و رزم باشند و دولت نیز باید در معتقدات، تفکرات، اعمال و قدرت های افراد نظارت کامل و بی چون و چرا داشته باشد. “فاشیست ها” معتقدند که در اداره ی کشور وجود احزاب سیاسی متعدد و چندگانه لازم نمی باشد، بلکه تنها یک حزب سیاسی کافی است که همان عقیده ی خود آنان باشد. نمونه بارز این نوع مشرب سیاسی را می توان در آلمان نازی زمان هیتلر و در روسیه زمان استالین و در ایتالیای هنگامه ی موسولینی به خوبی در پیشینه ی تاریخی این ملت ها پیدا نمود. هنوز متاسفانه در اندک کشورهایی این شیوه ی سیاسی مشاهده می شود، گرچه موج بیداری ملت ها و هوشیاری جوانان جهان این را نیز به ریشه کن خواهد نمود.

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

 

“فئودالیسم

در اصطلاحات سیاسی به “حکومت مالکان، اشراف و ثروتمندان” “فئودالیسم” گفته می شود. در این رویکرد سیاسی حاکمان رعایای خود را از هر نوع حقوقی محروم می سازند. سیستم های روستائی ارباب و رعیتی نمونه ی این مکتب بجا مانده از اندیشه های یخ زده ی قرون وسطی می باشند.

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

 

“کاپیتالیسم

“کاپیتالیسم” یا “سرمایه داری” عبارت از وجود مالکیت های بزرگ شخصی است به شیوه ای که کارخانجات و معادن کشور را در اختیار خود گرفته و کارگران را استثمار یا بهره کشی می نمایند. چنین سرمایه داران کم شمار با اتحاد هم تشکیل کارتل ها و تراست ها را می دهند تا اجناس و تولیدات خود را به هر قیمتی که می خواهند به بازارهای هدف عرضه کنند. از نمونه های چنین مشربی می توان به شرکت های چند ملیتی که کم نیستند اشاره نمود.

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

 

کمونیسم

در قاموس سیاست به مسلکی که بر اساس لغو مالکیت فردی و اشتراک قرار دارد، گفته می شود. در این نوع حکومت، مالکیت فردی وجود ندارد، بلکه مالکین تنها به طور اشتراکی حاکم می باشد و هر فردی به میزان نیاز خود می تواند از منافع عمومی استفاده و بهره ببرد. در این شیوه ی حاکمیتی، دولت تمام امور اجتماعی و اقتصادی جامعه را به نفع مردم قبضه نموده و به کنترل خود در آورده و در همه ی آنان دخالت مستقیم و حاکمیتی دارد.

************** “نشر نخعی” (عان)

www.NakhaeiPress.com

لطفاً بزرگواری فرموده در قسمت “ارتباط با من” در صفحه ی اصلی پیام تان را در مورد درج مطالب بالا یا هر مطلبی در این سایت ثبت نمائید! قبلاً از اظهار نظر سازنده تان بسیار سپاسگزارم! “نشر نخعی” (عان) “خدمتگزار نسل نو(اطلاعات عمومی پیام، اختریان،۱۳۸۱،: ۳۱۶ و ۳۱۷ با برداشت آزاد)

دیدگاه خود را به ما بگویید.