در محتوای سایت جستجو کنید
و مطالب مورد نظر خود را بیابید!

In the name of Allah, The Most Compassionate, The Most Merciful!   “Author’s Dissertation” Graduate studies thesisDissertation Information Ferdowsi University of Mashhad Faculty: Faculty of Letters and Humanities Department: Linguistics   -  M.A. √ Approval date: 1387 (2008) - Defense date: 18 – ۱۲ ۱۳۸۸ (۲۰۰۹) Number of pages: 350 - Title of thesis dissertation: “A Survey on The Islamic […]

ازدواج عاقلانه، زندگی عاشقانه! هر یک از غرایض انسانی به جای خود و به اندازه متعادل خود نیکوست! احساسات یکی از نعمت های بی بدیل الهی بوده است. احساسات گرچه در جای خود بسیار نیکو و پسندیده است، ولی در زمان های خیلی حساس شایسته تر همان بوده است که کاملاً تحت کنترل بوده و […]

ما از خطه ی خورشید، خورشید زاده ایم! ما ساکنان قدیم سحرگاهانیم، تاریکی را همزاد خود ندانسته ایم! ما از نیمه شب عبور کرده و منتظر طلوع بارانیم! روزی ز عرش اعلی، خورشید را باران خواهیم شد! چونکه ما خورشید باران از ازل رقم خورده ایم! ما تمامی طلوعیم، غروب در اندیشه ی ما بی […]

چاپ کتاب هایتان را به انتشارات نخعی (عان) بسپارید تا در کمترین زمان ممکن و با قیمتی باور نکردنی به زیور چاپ آراسته گردد! انتشارات نخعی (عان) در خدمت تمامی نویسندگان سراسر گیتی است. انتشارات نخعی (عان) ناشر بین المللی آثار بدیع در جهان اسلام تلفن های تماس با مدیر مسئول انتشارات نخعی (عان): ۰۹۱۵۴۱۵۶۴۱۱ […]

زایایی طبیعت

زایایی طبیعت

زایایی طبیعت

یکی از ویژگی های طبیعت زایایی آن است. زایایی یعنی ازدیاد، گسترش، تولید و تکامل طبیعت است که یکی از رمز و رموز و به تعبیر شایسته تر از شگفتی های آفرینش بوده است. به همین دلیل است که بارها خداود تبارک و تعالی ما را در قرآن شریف و عظیم الشأن به تفکر و تامل در آیات هستی که همان نشانه های و پدیده های طبیعی طبیعت است وا داشته و دعوت فرموده است. همه چیز در هستی که با نام طبیعت و اجزای آن آنان را می شناسیم، پیوسته در حال زایایی و تکامل بوده اند. درس ها و عبرت های بی شمار و جالبی در زایایی طبیعت نهفته است که در اینجا تنها به تعداد اندکی از آنان اشاره می گردد:

الف – همان گونه که در مقدمه آمده است طبیعت همواره در حال زایایی بوده است و این پیوستگی همچنان تداوم می یابد. آیا ما نیز از زایایی شبیه طبیعت برخورداریم؟

ب- طبیعت چنانچه دچار آسیبی شود، این ویژگی زایایی بدان این اجازه را می بخشد تا به کمر همت به جبران آن ببندد و بزودی هر چه بیشتر آن را ترمیم نماید. آیا ما در ترمیم و درمان آلام خود این کوشا بوده ایم؟

پ- طبیعت و زایایی آن به دین معنی است که آن همیشه در حال تکامل بوده است. ما از تکامل چه بهره ای برده ایم یا که خدای نکرده مصداق بیان “احمد پوده همان است که بوده” گشته ایم؟

ت- گر شاخه ای از درختی به هر علتی چون باد شدید، توفان، ضربه، شیطنت های بشری و بچه گانه ای شکسته شود، تمام درخت از ریشه گرفته تا بقیه شاخه ها به تلاش و کوشش خود می افزایند و به تعبیری دیگر از رشد خود می کاهند تا به جبران و ترمیم آن شاخه ی شکسته بپردازند. آیا ما در بین خویشاوندان خود، آشنایان و هموطنان خود چنین بوده ایم؟ در زلزله ی چند سال پیش شهرستان بسیار عزیز، باستانی، ارزشمند بم که ملت عزیز و بزرگوار ایران سنگ تمام گذاشتند و بایسته وشایسته این است که به سهم خود بیان دارم که ای مردم شریف ایران! دست مریزاد!

ث- زایایی طبیعت تمامی در خدمت رشد و تعالی بشر بوده است. آیا ما نیز در رشد و تعالی دیگران خدمتگزار صادقی بوده و مانا مانده ایم؟

ج- ادامه دارد …

علی اکبر نخعی (عان)، کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی و کارشناس ارشد زبانشناسی (هر دو از دانشگاه فردوسی مشهد)

***** “نشر نخعی” (عان) خدمتگزار نسل نواندیش *****

www.NakhaeiPress.com / nakhaeipress@yahoo.com

09153156411 – ۰۹۳۹۴۳۰۶۴۱۱

۸۶۵۳۲۶۱ (۰۵۱۱) مشهد الرّضا (ع)

www.nakhaeipress.com

دیدگاه خود را به ما بگویید.