در محتوای سایت جستجو کنید
و مطالب مورد نظر خود را بیابید!

ترجمه «موضوع» محور (Translation Topic-oriented) کتاب ترجمه «موضوع» محور (Translation Topic-oriented) حاصل مجموعه تلاش های دو ساله نگارنده است که برای پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشگاه فردوسی مشهد دفاع شده و اکنون پس از توصیه های فراوان و موکد پروفسور جناب آقای دکتر نادر جهانگیری برای چاپ در قالب کتاب به ثمر نشسته است. […]

ازدواج عاقلانه، زندگی عاشقانه! هر یک از غرایض انسانی به جای خود و به اندازه متعادل خود نیکوست! احساسات یکی از نعمت های بی بدیل الهی بوده است. احساسات گرچه در جای خود بسیار نیکو و پسندیده است، ولی در زمان های خیلی حساس شایسته تر همان بوده است که کاملاً تحت کنترل بوده و […]

ما از خطه ی خورشید، خورشید زاده ایم! ما ساکنان قدیم سحرگاهانیم، تاریکی را همزاد خود ندانسته ایم! ما از نیمه شب عبور کرده و منتظر طلوع بارانیم! روزی ز عرش اعلی، خورشید را باران خواهیم شد! چونکه ما خورشید باران از ازل رقم خورده ایم! ما تمامی طلوعیم، غروب در اندیشه ی ما بی […]

چاپ کتاب هایتان را به انتشارات نخعی (عان) بسپارید تا در کمترین زمان ممکن و با قیمتی باور نکردنی به زیور چاپ آراسته گردد! انتشارات نخعی (عان) در خدمت تمامی نویسندگان سراسر گیتی است. انتشارات نخعی (عان) ناشر بین المللی آثار بدیع در جهان اسلام تلفن های تماس با مدیر مسئول انتشارات نخعی (عان): ۰۹۱۵۴۱۵۶۴۱۱ […]

کرمانشاه؛ گنجینه آثار باستانی

کرمانشاه، گنجینه آثار باستانی

استان تاریخی کرمانشاه همچون دیگر نقاط سرزمین کهن ایران، آثاری از مجد و عظمت ایران را در سینه کوه ها و پهنه دشت های خود به یادگار دارد و در این سرزمین باستانی می توان رد پای تمامی مراحل و ادوار زندگی بشر از عهد حجر تا دوره های تمدنی پیش از تاریخ و پس از آن را پیدا کرد.

آثار برجای مانده از شکارچیان دوران پارینه سنگی در «بیستون»، نخستین روستاییان ساکن در «تپه سراب» و سفالگران پیش از تاریخ «گنج دره» همه و همه از دیرینگی این دیار حکایت می کنند. طبق شواهد و مدارک باستان شناسی کرمانشاه جزو اولین زیستگاه های انسان نخستین بوده است و زمان سکونت انسان (احتمالاً نئاندرتال) در غار «دواشکفت» در شمال شهر کرمانشاه را ۱۲۰ هزار سال پیش تخمین زده اند. یک کارشناس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه با اشاره به آثار متعدد بر جای مانده از روزگاران باستان در کرمانشاه می گوید: استان کرمانشاه با داشتن گنجینه ای از آثار تاریخی و باستانی، ۵۰ منطقه نمونه گردشگری و ۱۴ روستای هدف گردشگری مقصد سفر بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است که هر ساله بر تعداد آن ها افزوده می شود چنان که تعداد گردشگران در سال جاری ۱۰ تا ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. احمدی نصر با ذکر مکان های باستانی و گردشگری این استان اشاره ای به پیشینه کهن آن ها می کند و می افزاید: در هزاره چهارم پیش از میلاد این سرزمین یکی از مراکز مهم تجاری و بازرگانی بوده است و بازرگانان آن با بازرگانان شوش و بین النهرین به داد و ستد می پرداخته اند، حضور بازارهایی از آن دوره در «گورین» کنگاور و «چغاگاوانه» اسلام آباد شاهدی بر این مدعاست.

نقش برجسته های شهرستان سرپل ذهاب که یکی از قدیمی ترین نقش برجسته های خاورمیانه محسوب می شود بیانگر پیروزی های چشمگیر ایرانیان بر دولت های آشور و بابل است. در دوره هخامنشیان عبور جاده شاهی از اکباتان به بابل باعث رونق و آبادانی این منطقه شده است و نقش برجسته های اشکانی در بیستون بیانگر اهمیت این شهر در آن زمان بوده است. این کارشناس میراث فرهنگی می افزاید: کتیبه بیستون به عنوان هشتمین اثر در ایران و اولین اثر در استان کرمانشاه در فهرست آثار جهانی ثبت شده توسط یونسکو قرار دارد.

وی می افزاید: در دوره ساسانی این استان بیش از هر زمان دیگری رونق یافت و همواره مورد توجه شهریاران ساسانی قرار داشت و به دلیل نزدیکی با تیسفون پایتخت ساسانیان در ایام تابستان از قصرهای ییلاقی آن استفاده می شد.

این کارشناس میراث فرهنگی، طاق بستان را یادگاری از دوره ساسانی می داند و می گوید: با ساماندهی انجام شده بر روی طاق بستان، این اثر باستانی به عنوان دومین اثر این استان است که نامزد ثبت جهانی شده است. احمدی نصر با اشاره به آثار برجای مانده از دوران متاخر نظیر مسجد جامع کرمانشاه، تکیه بیگلر بیگی، بازار توپخانه و… از تکیه معاون الملک به عنوان شاهکار کاشی کاری در غرب کشور یاد می کند.

این کارشناس گردشگری کرمانشاه می افزاید: کرمانشاه به لحاظ آب و هوایی بی نظیر است. طوری که به فاصله ۵ کیلومتر می توان از آب و هوایی کوهستانی وارد منطقه ای با آب وهوای گرم و خشک شد.

سراب ها، کوه های سربه فلک کشیده، آبشارها، غارها، دشت های سرسبز و… همگی مقاصدی است که گردشگران را به سوی خود می خواند.

(منبع: روزنامه خراسان – شماره انتشار ۱۸۳۴۷)

***** “نشر نخعی” (عان) خدمتگزار نسل نواندیش *****

www.NakhaeiPress.com / nakhaeipress@yahoo.com

09153156411 – ۰۹۳۹۴۳۰۶۴۱۱

۸۶۵۳۲۶۱ (۰۵۱۱) مشهد الرّضا (ع)

www.nakhaeipress.com

شما عزیزان نیز می توانید چکیده مقالات و پایان نامه و مطالب جالب و خواندنی خود را جهت استفاده دیگران به این سایت ارسال فرمایید تا با نام خودتان درج گردد! با سپاس (عان)

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

  1. طراحی پاستل می‌گه:

    سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

دیدگاه خود را به ما بگویید.