تغییر رفتار در تغییر افکار است و بس!

 

از آنجا که تمامی رفتار انسان برخاسته از افکار و اندیشه های اوست، نقش فرهنگِ فرهنگ، پررنگ تر می گردد. نهادها، سازمان ها و وزارت خانه های زیادی در فرهنگ سازی جامعه و رشد و ارتقای فرهنگی اجتماع خویش نقش بسیار بسزایی دارند. تلاش های اینان است که در فرهنگ سازی یک هنجاری در اجتماع شکوفا می گردد و متاسفانه کم کاری در آن نیز به ناهنجاری های اجتماعی کشیده می شود. بسی جای تاسف است که برخی نهادها و سازمان های مسوول فرهنگی کشور از انجام وظیفه رسمی و قانونی خویش سرباز زده اند که پیامدهای آن را در ناهنجاری های اجتماعی مشاهده می نماییم. در این میان نمی توان از نقش بسیار مهم و تاثیر گذار کسانی که تریبون دارند، اهل قلم، نخبگان، اساتید دانشگاه، روحانیت، صدا و سیما و دیگران چشم پوشی نمود. چرا که اینها در هر نوع فرهنگ سازی و نهادینه سازی هنجارهای فرهنگی کشور نقشی کلیدی را بر دوش خویش می کشند.

امروزه اگر در گوشه و کنار جامعه شاهد ناهنجاری های اجتماعی هستیم، نتیجه خوب، شایسته و بایسته عمل ننمودن متولیان نامبرده شده و ذکر نشده است. فرهنگ سازی یکی از نیکوترین روش های تغییر رفتار افراد اجتماع است! انواع رسانه ها بویژه رسانه های دیداری، شنیداری و مجازی نیز سهم خویش را به شایستگی ایفا نکرده اند. در جوامع پیشرفته سرانه مطالعه بسیار بالاست. چرا؟ زیرا، فرهنگ مطالعه، رشد و ارتقای فرهنگی فردی و جمعی کاملا نهادینه گشته و به هیچ عنوان هیچ فردی وقت خویش را به بیهودگی سپری نمی نماید. از هر فرصت ممکن برای مطالعه بهره می برند. داخل اتوبوس شهری یا قطار شهری و غیره چه ایستاده و چه نشسته کتاب در دست خود دارند و از فرصت خویش به شایسته ترین صورت بهره می برند، دقیقاً همان چیزی که در کشور عزیز ما نادیده انگاشته شده است، زیرا چنین فرهنگی نادیده انگاشته شده و سال ها دچار غفلت فرهنگی بوده ایم. این ناهنجاری فرهنگی به هیچ عنوان شایسته و برازنده ملت متمدن و با فرهنگی حتی دوازده هزار ساله و هفت هزار ساله نمی باشد. درد همین جاست که چرا باید ملتی که در پنج کشور نخست دیرینه فرهنگی جهانی است به چنین سرنوشتی دچار گردد؟؟؟؟

 

بیایید اندکی تامل نموده و چاره ای بیاندیشیم! سیاست های دولت شایسته و بایسته است که به بخش فرهنگ کتاب و کتابخوانی یارانه خوبی بپردازد تا کتاب براحتی در سبد خرید خانواده ها قرار گرفته و هنجار سازی شده و تبدیل به نهادینه شدن گردد!

ملت بی مطالعه فاجعه آفرین خواهد بود و ناهنجاری هایش تبدیل به فرهنگ خواهد شد و گرفتاری های بی شماری را رقم خواهد زد!

ادامه در مطالب بعدی

علی اکبر نخعی (عان)، مدیر مسئول انتشارات جهانی نخعی (عان)، دانشجوی سال آخر دکتری – تهران، مدرس دانشگاه های ملی و بین المللی

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر