در محتوای سایت جستجو کنید
و مطالب مورد نظر خود را بیابید!

In the name of Allah, The Most Compassionate, The Most Merciful!   “Author’s Dissertation” Graduate studies thesisDissertation Information Ferdowsi University of Mashhad Faculty: Faculty of Letters and Humanities Department: Linguistics   -  M.A. √ Approval date: 1387 (2008) - Defense date: 18 – ۱۲ ۱۳۸۸ (۲۰۰۹) Number of pages: 350 - Title of thesis dissertation: “A Survey on The Islamic […]

ازدواج عاقلانه، زندگی عاشقانه! هر یک از غرایض انسانی به جای خود و به اندازه متعادل خود نیکوست! احساسات یکی از نعمت های بی بدیل الهی بوده است. احساسات گرچه در جای خود بسیار نیکو و پسندیده است، ولی در زمان های خیلی حساس شایسته تر همان بوده است که کاملاً تحت کنترل بوده و […]

ما از خطه ی خورشید، خورشید زاده ایم! ما ساکنان قدیم سحرگاهانیم، تاریکی را همزاد خود ندانسته ایم! ما از نیمه شب عبور کرده و منتظر طلوع بارانیم! روزی ز عرش اعلی، خورشید را باران خواهیم شد! چونکه ما خورشید باران از ازل رقم خورده ایم! ما تمامی طلوعیم، غروب در اندیشه ی ما بی […]

چاپ کتاب هایتان را به انتشارات نخعی (عان) بسپارید تا در کمترین زمان ممکن و با قیمتی باور نکردنی به زیور چاپ آراسته گردد! انتشارات نخعی (عان) در خدمت تمامی نویسندگان سراسر گیتی است. انتشارات نخعی (عان) ناشر بین المللی آثار بدیع در جهان اسلام تلفن های تماس با مدیر مسئول انتشارات نخعی (عان): ۰۹۱۵۴۱۵۶۴۱۱ […]

ایران سوریه می شود؟!

ایران سوریه می شود؟!

 

اینکه ایران قابلیت سوریه شدن را دارد یا خیر به مولفه ها و زیر مولفه های بسیاری بستگی دارد که در این گفتمان بدان می پردازیم:

با ضرب المثل معروفی پیرامون ایران و ایرانیان آغاز می نمایم که:

«ایرانیان همانند کندوی عسلی هستند که گرچه در درون کندوی خویش وزوزهایی شنیده میگردد، اما به محض احساس حمله فردی خارجی بلافاصله چرخش صد و هشتاد درجه ای در خود ایجاد می نمایند که همانند دستی واحد و زبانی و گفتاری کاملاً یکسو و یک جهت را بر میزینند!»

نوآم چامسکی، فیلسوف، ریاضی دان و زبان شناس و سیاستمداری معروف در گستره گیتی است که هنگامه ی بعد از حادثه یازده سپتامبر از اولین گزینه های روی میز آمریکا برای حمله به ایران بود و آنجا بود که این سیاستمدار معروف و پر نفوذ به ایراد سخنرانی های فراوانی در دانشگاه های مختلف و مجامع علمی آمریکا پرداخت که خود شنونده ای مستقیم از این سخنرانی ها بودم. جمله بالا که حالتی ضرب المثلی به خود گرفته را اولین بار از زبان ایشان شنیدم و براستی که پرده از حقیقتی ژرف برداشت که از جهاتی گوناگون قابل تامل و اندیشیدن دارد و پرداختن بدان حقیقتاً نگارش کتاب می طلبد نه مقاله ای کوتاه و در چنین مجالی!

- تفاوت های فرهنگی اجتماعی عقیدتی سیاسی هر کدام مولفه ای جداگانه است که در جای خویش قابل پرداختن می باشد و نمایانگر تفاوت های شگرفی در هر یک از این مولفه ها در دو جامعه ایرانی سوری است که نباید به هیچ عنوان نادیده انگاشته شود!

- مولفه قومیتی نژادی نیز از عواملی دیگر است که حتی چامسکی هم بدان اشاراه ای فراوانی نموده است و می تواند بسیاری از محاسبات دشمنان ایران را بکلی و از ریشه و بن دگرگون سازد و نتیجه مورد نظر خویش را به هیچ عنوان نتوانند کسب نمایند!

- غیرت، حس انسجام درونی، فداکاری و فرهنگ جانبازی برخاسته از فرهنگ عاشورایی و فرهنگ مهدوی عج که در ایرانیان موج میزند، بزرگترین مانع جنایات بدخواهان و بدچشمان به کشور ایران عزیز اسلامی ماست!

- فراتر از تمامی انها، «ولایتمداری» و «ولایت پذیری» قشر عظیمی از جوانان حسینی ع کار را بر دشمنان ایران بسیار سخت و طاقت فرسا نموده است و در حقیقت ناممکن!

- ملتی که شهادت را شرف خود بر می شمارد، مردان خطری هستند که هر نوع خطری را به چالش جدی نابودی کامل می کشانند همچنان که در سوریه و عراق به اثبات و اذعان خود نامرداندیشان هم در آمد!

بنابر این، پروژه سوریه سازی ایران از بیخ و بن بر فناست، هرچند که بتوانند ناآرامی هایی اندک را سامان دهند یا ترورهای کوری را مرتکب شوند که در هر کشوری چنین اعمالی شدنی است و روزانه شاهد انجام آنان حتی در خود آمریکا و اروپا و اسرائیل هستیم که عملی شایان توجه و در خور ارزش پرداختن بدان را هم ندارد!

 

علی اکبر نخعی (عان):

دانشجوی دکتری زبان شناسی – تهران

نویسنده، مترجم حدود چهل کتاب و کتابچه و سخنران دراز مدت به زبان های فارسی و انگلیسی داخل و خارج کشور

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.